Wytyczne dotyczace Covid-19  ( 09.09.2020 )

Prosimy o zaznajomienie sie z wytycznymi dotyczacymi oceny stanu zdrowia dziecka uczeszczajacego do przedszkola.

Doporucený postup OSPDL CLS JEP k managementu u akutních onemocnení v prubehu pandemie COVID19 – urceno pro školy/školky.

Pro detský vek je charakteristický zvýšený výskyt respiracních (prípadne strevních) onemocnení s teplotami, zejména na podzim, behem mírných zim a na jare. Jde o tak významnou epidemiologickou odlišnost ve srovnání s dorostovým a dospelým vekem, že pro deti (do cca 15 let) nelze používat doporucené postupy behem pandemie onemocnení COVID-19 urcené pro dospelé pacienty. Soucasne je treba zduraznit, že deti významne casteji prodelají nákazu COVID bezpríznakove, pricemž míra rizika nákazy dalších osob je nižší než od dospelého.
A.Postup praktického lékare pro deti a dorost (PLDD)


1.Onemocnení s teplotou primárne hodnotí jako respiracní (strevní) infekt (onemocnení) bez urcení puvodce a lécí dle príznaku


2.Maximálne využívá možnosti distancní péce – telefon, email, E-recept


3.Výter ke zjištení puvodce COVID-19 lékar indikuje (doporucí), pouze pokud je k tomu duvod (prubeh nemoci, kontakty, rizikové deti)


4.Pokud není vyšetrení z pohledu PLDD indikováno (podle platných odborných doporucení) a presto je osobou ci institucí vyžadováno, je takové vyšetrení zpoplatneno


5.Nemocnému díteti doporucí lékar domácí lécení minimálne 10 dní.


6.Pokud lékar zjistí vyšetrením pozitivitu SARS-nCOV-2 (PCR) narizuje pacientovi izolaci a dále se postupuje podle již vydaných doporucení


B.Výskyt infektu ve škole, MŠ


1.V prípade chronického respiracního onemocnení dítete (astma, chronická rýma, alergické onemocnení) si škola vyžádá od rodicu Cestné prohlášení, ke kterému rodic prípadne priloží kopii zprávy z odborné poradny, kam deti s tímto onemocnením docházejí.


2.Kvalifikovanou informaci o zacátku nemoci a ústupu symptomu (kašle) muže podat jen rodic.



Lékar nepotvrzuje bezinfekcnost pred návratem do školy, neprítomnost omlouvá jen rodic.

Vstupní filtr
1.Rodice jsou povinni denne pred odchodem dítete do školy overit, zda díte nemá známky akutního onemocnení.


2.Pri vstupu do školy, ev. pred zacátkem vyucování je pedagog (ci jiná poverená osoba) oprávnen namátkove overit, zda díte nemá projevy onemocnení (napr. merení teploty bezkontaktním teplomerem na cele ci tvári).


3.Díte s projevy akutního respiracního, strevního ci jiného infekcního onemocnení nemá být zarazeno do kolektivu a nesmí se úcastnit prezencní výuky – zodpovídají rodice.


4.Pokud jsou pri vstupním filtru u dítete zjišteny projevy akutního infekcního onemocnení, pak díte nevstupuje do budovy školy nebo je zajištena jeho izolace od ostatních detí a zamestnancu školy. Díte je bezodkladne predáno zákonným zástupcum (pokud zákonný zástupce díte do školy doprovází, provede se predání ihned).



Propuknutí onemocnení
1.Pokud dojde k propuknutí onemocnení behem pobytu ve škole (vzestup teploty, kašel, rýma, bolesti hlavy, nápadná únava, schvácenost, ci jiná akutní zmena zdravotního stavu) zajistí škola izolaci dítete od ostatních zdravých detí a zamestnancu školy, a informuje neprodlene zákonné zástupce.


2.Zákonný zástupce (nebo jím poverená zletilá osoba) prevezme díte ve škole bez zbytecného odkladu


3.Doma zahájí rodice (zákonný zástupce) symptomatickou lécbu(dle príznaku) – dostatek tekutin, lécba horecky antipyretiky (léky snižující teplotu), dostatecná hygiena nosu, a další dle potreby. Telefonicky informuje lékare.


4.V nejasných prípadech zákonný zástupce kontaktuje registrujícího lékare (telefonicky, emailem), konzultuje s ním stav dítete a domluví termín klinického vyšetrení v ordinaci.



Izolace dítete
1.Je nutné zajistit dostatecne prostornou místnost, dobre vetratelnou, která není využívána k jiným úcelum.


2.Díteti je treba zajistit dostatek tekutin, v prípade potreby podat léky na snížení horecky (jedná se o výkon první pomoci, proto není nutný zvláštní souhlas rodicu, ani školení pedagoga, dávkování dle pokynu výrobce).


3.Po celou dobu izolace je zajišten dozor zletilé osoby


4.Pri soucasné izolaci více detí je nutné zajistit sociální distanci alespon 2 m mezi detmi


5.O izolaci se doporucuje provést zápis – doba zacátku a konce, podání léku, a prípadné významné okolnosti (výše namerené teploty, kašel, aj.)


6.Izolované deti i dozorující osoba mají po celou dobu nasazenu roušku nebo respirátor bez vdechového ci výdechového ventilu


7.Deti v izolaci mají vyhrazenu 1 toaletu v blízkosti izolacní místnosti (ideálne k ní priléhá)



Projevy akutního infekcního onemocnení
1.teplota


a.meríme vždy bezkontaktne, výrobce zpravidla doporucuje na cele


b.pri hodnocení vždy nutno uvážit odchylku merení


c.výsledná namerená hodnota je prumerem nejméne 2 merení


2.kašel


a.je prirozený reflex k ochrane a ociste dýchacích cest


b.muže provázet chronická onemocnení – vetšinou není hojný, ani záchvatovitý


c.jako projev infekcního onemocnení hodnotíme zejména pokud je castý, je zrejmé, že díte vykašlává nebo je naopak dráždeno k castému suchému kašli


3.rýma


a.je castým projevem onemocnení chronických (serózní-„vodová“)


b.jako akutní príznak hodnotíme, pokud je hojná sekrece z nosu vyžadující výrazne castejší nosní hygienu nebo pokud zmení hlas dítete (tzv. huhnání)


4.chrapot


5.bolesti v krku


6.bolesti hlavy


7.kožní výsev


8.zvracení


9.prujem


10.bolesti bricha


11.bolest svalu a kloubu


12.schvácenost




Další postup po izolaci dítete z detského kolektivu
1.Drobnou serózní rýmu (díte se 2x vymsrká) ci jedno zakašlání nepovažujeme z odborného hlediska za duvod k vyrazení z kolektivu. Jednoznacným duvodem je teplota více než 37,5 st.C i bez dalších projevu onemocnení.


2.Díte se „izoluje“ v domácím prostredí nejméne po 10 dní od zacátku onemocnení


3.Pacient omezí sociální kontakty v rodine na nezbytné minimum, u menších detí zpravidla spolecne s pecující osobou


4.Lécba je symptomatická (dle príznaku) podle místních zvyklostí – klidový režim, dostatek tekutin, cištení nosu a zvýšená nosní hygiena, podle potreby léky na snížení teploty, podporující vykašlávání, prípadne pri dráždivém kašli na tlumení kašle.


5.Na vyšetrení v ordinaci praktického lékare pro deti a dorost se doporucuje predem objednat, ci stav nejprve telefonicky konzultovat (nebo podle místních zvyklostí)


6.Vetšina detských infektu nevyžaduje vyšetrení lékarem, proto se doporucuje návšteva registrujícího PLDD jen v prípade komplikovaného ci jinak nezvyklého prubehu.


7.Kontrolní vyšetrení po zhojení infektu se obecne nedoporucuje, pokud lékar kontrolu výslovne nedoporucil a pokud se díte jeví zdravé


8.Návrat do kolektivu je možný nejdríve za 10 dní od zacátku onemocnení.



Výskyt onemocnení COVID u dítete
1.Zpravidla probíhá nemoc mírne nebo bezpríznakove


2.Všechny osoby ve spolecné domácnosti mají narízenou karanténu a dodržují zvýšená hygienická opatrení


3.K ukoncení izolace je nutné uplynutí nejméne 10 dnu od prvních projevu nemoci a nejméne 4 dny bez príznaku onemocnení (PCR test není nutný)


4.Pokud je v dobe do 90 dní od ukoncení karantény dítete pro pozitivitu COVID prokázáno onemocnení také jinému clenu domácnosti (spolecné), díteti se karanténa nenarizuje, pokud nejeví známky onemocnení. Po dobu karantény clena rodiny však nesmí do detského kolektivu!





Zdroje:

<< powrót

web © 2008-24 MM Sound & Global Net